Loe meie oskuste kohta!

   
     Kõik on võimalik.
Tap To Call

Integratsioon   arrow

Kaasaegse ettevõtte süsteemide olulisimaks märksõnaks on integreeritus, teisisõnu ideaalis võiks kogu info paikneda ühes ühtses süsteemis, mis on arendatud sama arendusvahendiga ning toimib samas tarkvaralises keskkonnas. Juhtkonna jaoks on selle otsuse vastuvõtmine keeruline protsess, kuna olemasolevatesse rakendustesse paigutatud investeeringud ning töötajate harjumuspärased töövahendid muutuvad. Ühtse integreeritud lahenduse eelisteks on:

  • Päringud on reaalajalised ja kiired, puudub viiteaeg ja päringutulemused on adekvaatsed. Välistatakse sarnased olukorrad nagu “info pole veel minuni jõudnud” ja “kanded ei tulnud vist veel läbi, peame ootama järgmise sünkroniseerimiseni”
  • Puudub vajadus sünkroniseerimise või keerukate liideste järgi, ehk et lihtsamal näitel ei pea keskenduma küsimustele “kuidas info windowsi suletud rakendusest linuxi serverisse saab ning seal edasi mobiilile jookseb”
  • Süsteemiarenduses puuduvad karid, ühte süsteemi arendades tekivad koheselt lisavõimalused ka teistesse süsteemidesse, ei pea tellima eri arendusfirmadelt liideseid kui üks süsteem muutub
  • Varukoopiate tegemine ühest süsteemist on kiire
  • Operatsioonisüsteemi tarkvara uuendamine on lihtne

Meie näide mitme tehasega toomisettevõtte integreeritud tarkvarast on järgmine:

  • Personalibaasis tegeletakse kasutaja põhiinfo, palkade ja infosüsteemsete õiguste süsteemiga. Siinkohal seotakse isikutega ka magnet/RFID läbipääsukaart ja tekib ülevaade isiku liikumistest.
  • Projektijuht saab toote loomise etapid/positsioonid kaardistada ja planeerida personalibaasi kantud isikute tööjaotust antud projekti raames. Kuna on tegu integreeritud süsteemiga, siis on koheselt näha töötajate puhkused/haiguspäevad/töölähetused
  • Toote viimistlejatel – keevitajatel, värvijatel, mehaanikutel – on näha iseenda nädala tööjaotus. Lihtsuse huvides on see nimekirjana vaadeldav ka mobiiltelefonist.
  • Varade registri abil näeb haldusosakond toimivaid/mittetoimivaid varasid. Iga seadme kohta on remontide ja ekspluatatsiooni ajalugu. Liiga suuri investeeringuid nõudvad seadmed tuleks ju välja vahetada? Freespingi remondiaegu näeb ka projektijuht, ning seetõttu ei planeeri ta selleks ajaks freespingile töid
  • Laomeeskond ja transpordimeeskond näevad projektijuhi planeeritud töid, tellimuste suurendamist ja vähendamist, ning suudavad vajaliku laovaru õigeks ajaks sisse osta
  • Müügiosakond näeb igale tootele kuluvat tööjõukulu ja materjalikulu ning suudab selle alusel planeerida müüki

Sarnase “rätsepaülikonna” loomine võib tunduda pikaajaline, st tarkvara loomise aeg võib olla mitme kuu pikkune, samal ajal kui poest ostetavad letilahendused vajaksid ülilühikest juurutusperioodi. Vastuväide siinkohal oleks see, et iga ülalnimetatud rida (personal, varad, ladu, müük, projektitarkvara) oleks poelahenduse puhul eraldi toode, st üks süsteem jookseks graafilises windowsis, teine vabavaralise veebisüsteemina, laotarkvara MS-SQL ja ASP veebilehena – integratsiooni saavutamine nende vahel oleks meeletu töö ning ettevõte peab end kohandama infosüsteemide järgi, mitte infosüsteem kohanema ettevõtte järgi.

Meie näeme integreeritud lahendustel tulevikku ja teame, et kuigi on end võimalik teinekord poest ostetava ülikonna jaoks kohandada paastu või liigsöömise teel, siis rätsepaülikonna loomine iga ettevõtte jaoks eraldi tasub end ära ka juba lühemas perspektiivis.

 

One Response so far.

  1. […] clindamicina ketoconazol[…]

    clindamicina ketoconazol