AVALEHT
  TEENUSED
  HINNAD
  KKK »
  LINGID
  CV



 

« tagasi « esilehele

Korduma Kippuvad Küsimused

Mida tähendab „klaverit häälestama"?

Klaveri sees on 200 kuni 250 eri suurusega ja eri pingega keelt. Kui me vajutame klahvi siis lööb haamer vastu keeli ja nii tekibki heli. Mõnel klahvil on üks, mõnel kaks ja mõnel kolm keelt. Klaver on siis hääles kui ühe noodi (klahvi) kolm keelt teevad ühesugust häält st. on samasugusele kõrgusele pingutatud. Tänapäevase standardi järgi häälestatakse A 440 Hz (keskmise ehk esimese oktavi A noot võngub kõlades 440 korda sekundis). Siis kõlab klaver nii nagu peab ja siis me saame mängida ka teiste pillidega.

Miks ma peaks oma klaverit häälestama?

Selleks on mitu põhjust:

  • Sina ja Su pere õpite kuulama õiget häälestust, kus A on õiges kõrguses.
  • Vabrikus on klaver ehitatud nii, et pilli kõla on parim 440 Hz häälestuses.
  • Häälestamise käigus tulevad ilmsiks ka muud hooldust vajavad probleemid nagu näiteks: kinni jäävad klahvid, lahtised ja klõbisevad detailid, praod, rooste, koide ja hiirte kahjustused jne.
  • Lükates häälestamist väga pikka aega edasi, võib osutuda raskeks ja kulukaks pilli mängukorda saamine.
  • Sinu naabrid on õnnelikud.
  • Sa kindlustad häälestajale heaolu ja leiva laual

Kui tihti peaks ma oma klaverit häälestama?

  • Keskküttega korteris piisab hea pilli puhul, kui häälestada iga kahe aasta järel.
  • Kui pill on uus (vähem kui viis aastat), siis venivad keeled kiiremini välja (nö. „annavad järele") ning klaver läheb kiiresti häälest ära. Sellisel juhul peaks kindlasti häälestama kaks korda aastas, et keeled „ harjuksid" õige pingega.
  • Kui klaver on tihti tõmbetuule käes või oludes, kus temperatuur ja õhuniiskus tihti muutub, siis peaks klaverit häälestama vähemalt kord aastas.
  • Häälestamise vajadus sõltub ka mängija mängustiilist ja pilli kasutamise intensiivsusest.
  • Kui sa oled professionaalne muusik ja/või kui sul on tundlik kõrv, siis on sinu saatuseks sagedased häälestaja külaskäigud ning pidev rahulolematus.

Miks klahvid mõnikord kinni jäävad?

Sellel võib olla mitu põhjust. Mõni detail võib olla niiskuse tõttu paisunud või lihtsalt reguleerimist vajada. Vahel on probleemiks tolmutordid, või klaveri sisse sattunud võõrkeha, vahel klahvide all olev prügi või hiirepesa. Vea kõrvaldamine vajab häälestaja abi, probleem kõrvaldatakse tihti häälestamise käigus, tihti eraldi tasu küsimata.

Kas peab peale kolimist klaverit häälestama?

Enamasti peale kolimist läheb klaver häälest ära. Selle peamiseks põhjuseks on uued temperatuuri- ja niiskustingimused. Vähem mõjub häälestusele liigutamine ja välisõhk kolimise ajal. Peale kolimist on soovitav oodata 2-3 nädalat ning siis kutsuda häälestaja. Klaveri lakikiht on nagu koor või kest, mis hoiab klaveri sisese ja välise keskkonna niiskustasemed erinevad. Kulub 2 -3 nädalat, et ruumi ja pilli niiskustase ühilduks.

Kuidas ma leiaksin hea kasutatud klaveri?

Klaveri müügikuulutusi võib leida ostu-müügi ajalehtedest, muusikakoolide seinte pealt. Loomulikult võid helistada mulle (52 07 303). Klaveri ostmisel proovi kas klahvid liiguvad, kas on kõrvalisi klõbinaid, kas mõni klahv on liiga häälest ära, kuidas näeb välja kere jne. Kõige kindlam on muidugi kutsuda kaasa klaverihäälestaja (või keegi klaverit tundev isik). Ostmisesse tasub suhtuda samasuguse ettevaatusega nagu kasutatud autot ostes.

Kuidas ma võin puhastada oma pilli?

Klaveri välispinda ja klahve võid pühkida pehme, õrnalt niiske lapiga ning seejärel kohe kuivatada pehme lapi või paberiga. Pilli seestpoolt puhastamiseks kasuta tolmuimejat. Põhjalikum sisu ja mehhanismi puhastamine jäta siiski häälestaja hooleks, et vältida kõiksugu vigastusi.

Kas laste rusikatega klahvide tagumine võib mu pilli kahjustada?

Nii kaua kui nad kasutavad oma sõrmi ja rusikaid ei suuda nad midagi kurja teha (enamasti). Metallist, plastikust või puust mänguasjaga mööda klahve „sõitmist" peaks aga küll vältima.

Mis juhtub kui klaveri sees on hiired ja koid?

Hiired ja koid armastavad klavereid. Koid hävitavad haamrite vildi ning muud viltdetailid, mis mõjutavad klaveri mänguomadusi. Poodides müüakse koide vastaseid tablette/pallikesi. Hiired elavad vähekasutatavate pillide klahvide all. Nad närivad vilti ja puudetaile, urineerivad keelte peale (keeled roostetavad) ning nende pesa ja mustus klahvide all takistab klahvide normaalset tööd. Abiks on hiirelõks ja klaveri põhjalik puhastamine.

Kas klavereid visatakse kunagi minema?

Mõnikord küll. Mõned üle 100 aasta vanused pianiinod on nii „läbi", et neid ei tasu enam restaureerida. Enamasti saab siiski iga pilli taastada nii välimuse kui ka sisu osas (olenevalt tahtmisest ja rahalistest võimalustes).

Kui kaua võib klaver olla häälestamata?

Ma olen häälestanud pilli, mida polnud häälestatud 30 aastat. Peale kolme häälestamist ei püsinud see ikkagi hääles. Mida kauem on pill häälestamata, seda raskem (kallim) on teda hiljem häälde saada. Üldjuhul on mõislik lasta pill üle kontrollida kord aastas (kui kõrva väga ei sega, siis iga kahe aasta järel).

Miks mõned klaverid püsivad kauem hääles kui teised?

Uued pillid ei seisa kuigi kaua hääles, kuna uued keeled venivad. Kui keeled on saavutanud stabiilsuse (umbes viie aastaga) seisab pill hääles hästi. Pianiinod on erineva ning juhusliku koostekvaliteediga ja mõnda pianiinot ei saagi korralikult häälde panna.
Kui aga pill on ehituselt kvaliteetne ja ta on stabiilses keskkonnas (ilma tõmbetuuleta, küttekoldest eemal, mitte välisseina ääres, eemal otsesest päikesepaistest), seisab see hääles kaua aega.

Kus on klaveri jaoks kõige parem koht?

Mitte vastu maja välisseina (niiskuse ja temperatuuri muutumine mõjub häälestusele),eemal küttekoldest (korpus, kõlalaud ja muud puidust detailid võivad praguneda), pill ei tohiks sattuda tuuletõmbuse kätte.

Kas klaveri kõla saab muuta?

Jah saab. Tugevat kõla saab muuta vaiksemaks ja vastupidi. "Kergeid" klahve saab muuta „raskemaks" ja vastupidi. Häälestaja jaoks on see aeganõudev töö. Klient peab teadma, et mõnel juhul ei saa tehtud muutusi taastada ning sama pill kõlab erinevates ruumides erinevalt. Nii et mõtle mitu korda, enne kui tegutsed.



mait.meibaum@gmail.com :: 52 07 303